Kurumsal Etik kurallar & Sosyal sorumluluk

Celayir’in benimsediği etik kurallar, şirketin internet sitesi vasıtasıyla kamuya açıklanmaktadır. Şirkette tanımlı bulunan görev, yetki ve sorumlulukların kullanılmasında, Şirket Esas Sözleşmesi ile Türk Gıda Kodeksi Yönetmeliği’ne, Türk Ticaret Kanunu’na, Borçlar Kanunu’na, İhracat Rejimi ve Yönetmeliği Gümrük Kanunu’na,, Vergi Usul Kanunu’na ve ilgili mali mevzuata, iş hayatını düzenleyen İş Kanunu’na, ülkemizde geçerli ve yürürlükte olan hukuk düzenine uygun hareket edilmesinin ana ilke olduğu kabul edilmiştir.

Celayir’in ana prensibi, “misyon ve vizyon”da belirtildiği gibi, toplam kalite üretim anlayışını özümsemiş olarak zeytin, zeytin ürünleri ve bunların sağlığa faydaları hakkında müşterilerimizi bilgilendirmek ve bilinçlendirmektir..Ticari ve sosyal ilişkilerde karşılıklı güven, üstün iş ahlakı ve dürüst davranış ilkelerinden vazgeçmemek ve toplumsal sorumluluk ile çevre bilincini yüksek tutmaktır.

Çalışanların şirket içinde uymaları gereken etik kurallar ve birbirleriyle iletişim kurarken dikkat etmeleri gereken hususlar ayrıca belirlenmiştir. Şirketin “Görev Tanımları Kitabı”, “Tanıtım El Kitabı” ve “Personel Yönetmeliği”nde belirlenmiş olan bu hususlar hakkında tüm çalışanlar bilgi sahibidir.

------------------------------------------------------------------------------------------------------ 

KARATAVUK(karabakkal) VE ZEYTİN..

Hepimiz çok kez zeytin yemişizdir ve bir çoğumuz zeytin çekirdeklerini yere atmışızdır. Ama yere atılan zeytin çekirdeklerinin hiçbir zaman çimlenmez. Zeytin ağaçları, sıcak – kurak bir iklimi tercih eden bir bitki. Bu tip ortamlarda bitkilerin karşılaştığı en büyük problem su. Bu nedenle zeytin ağaçlarının yetiştiği çevrede su pek fazla bulunmadığı için zeytin odunu içerisinde çok az miktarda su bulunur. Bu da zeytin odunun çok sert olmasıma yol açar. Zeytin odununun çok sert bir yapıda olmasından ötürü zeytin içerisinde yer alan çekirdekleri de odunsu bir yapıda olur. Bu yüzden de zeytin çekirdekleri ya da tohumlarının içerisinde bulunan fideciklerin gücü, bu sert ve odunsu kabuğu kırmaya yetmez. Bundan dolayı bizler yediğimiz zeytinlerin çekirdeklerini toprağa attığımızda, o tohumlardan zeytin ağacı çıkamaz. Peki doğal olarak bu iş nasıl gerçekleşiyor?

Doğada zeytin meyvelerini en çok sevenler sadece insanlar değiller. İnsanların bu konudaki rakipleri karatavuk (Turdus merula) adı verilen küçük siyah renkli kuşlar. 24-25 cm boyunda ve simsiyah tüylerle kaplı olan ve gagaları sarı- kavuniçi renkli olan bu sevimli kuşlar zeytin meyvelerini çok severler. Bu meyveleri bir çırpıda yutan bu kuşlar kursaklarında zeytinin etli kısımlarını sindirirler. Ancak, onlar da bizim gibi odunsu yapıda olan zeytin çekirdeklerini sindiremezler ve dışkilama yoluyla sindiremedikleri çekirdekleri dışarıya atarlar. İşte sadece bu karatavukların kursağından geçmiş olan zeytin çekirdekleri toprağa düştüğünde çimlenebilir. Çünkü karatavuk kursağındaki küçük taşlarla ve sahip olduğu kuvvetli asitlerle zeytin çekirdeklerinin odunsu kabuğu, sindirim sırasında incelir ve yumuşar. Bu yüzden de karatavuklar tarafından kabukları inceltilmiş ve yumuşatılmış çekirdekler toprağa düştüğünde çimlenebilir. Zeytinlerin gerçek dostu olan karatavuklar sahip oldukları bu özellikle bizler için çok önemli. Eğer karatavukları avlayarak neslini tüketirsek gelecek yıllarda yeni zeytin ağaçları gelişmeyecek ve karatavuklardan bir süre sonra zeytin ağaçlarının da nesli tehlike altına girecek.

Tüm Hakkı Saklıdır © 2017 - Celayir Zeytin