Sıkça Sorulan Sorular

Zeytininizin olgunlaşma yöntemini anlatır mısınız?

Zeytin meyvesi dalından koparılıp doğrudan tüketilemez. Bünyesinde bulunan "Oleuropein" denilen acılık maddesinin uzaklaştırılmasından sonra tüketilmesi gerekir. Zeytin hasadından sonra yaklaşık 6-9 aylık bir yeme olgunluğuna geçiş dönemi vardır. Böylece zeytin yapısına tuz alıp, OLEUROPEIN denilen acılık maddesini salamuraya vermektedir. Celayir olarak tamamen doğal fermentasyon yöntemini uygulamaktayız. Doğal fermente zeytin: Acılığın alkali kullanılmaksızın; tuzlu su ile fermentasyonla veya tuzlu suya hava vererek fermentasyona tabi tutularak işlenen zeytinlerdir.

Zeytinler neden ara da bir de olsa acı çıkabilir?

Doğal fermente zeytin daha fazla meyva aromasına sahip olduğundan hafif acı tatta olabilir. Bazen ürünün mahsül yılından (iklim koşulları) kaynaklanan acılık dönemleri de olabilmektedir.

Zeytinler neden ara da bir de olsa yumuşak çıkabilir?

Hammadde veya havuzlama prosedürlerinden kaynaklanan bir takım olumsuzluklar sebebi ile zeytin zaman zaman yumuşak bir yapı kazanabilir. Ancak, Celayir tesislerinde Türk gıda kodeksi sofralık zeytin tebliği ve TS 774 standardında belirtilen yumuşaklık sınırları içerisinde üretim yapılmaktadır.

Zeytinler neden ara da bir de olsa tuzlu olabilir?

Uygulamakta olduğumuz Gemlik tipi havuzlama ve doğal fermentasyonla havuzlama tekniği %10-12?lik tuz ve su ile sağlanmaktadır. Bu yöntemde, tuz ambalajlama esnasında %5-6?lara çekilmektedir. Bazen aşırı tuzlu tat, zeytin danelerinde tuz oranının düşmesi mümkün olmadığında rastlanmaktadır.

Zeytinde dane iriliği, yani (adet/kg) ne demektir?

Dane iriliği; çekirdekli tüm zeytinlere uygulanır. Zeytinde irilik kriteri, 1 kg?da bulunan dane adedine göre değerlendirilir. Zeytinin dane iriliği 1 kg daki zeytin miktarını gösterir. Zeytinin dane sayısı ambalaj üzerinde belirtilen en düşük dane sayısından % 5 daha az olabilir.

Zeytin ambalajında arada bir de olsa neden irili ufaklı oluyor?

TS 774 Sofralık zeytin standartlarında belirtilen dane aralıklarına uygun şekilde üretilen zeytinlerin özellikle Gemlik siyah zeytinde, baskı fazlalığından elenirken elekte danelerin yan düşmesinden dolayı karışmaya sebebiyet verebiliyor. Kusur olmakla birlikte problem teşkil etmemektedir. Genel olarak zeytinler standartlarda belirtilen dane dışına çıkmamaktadır. Celayir tesislerinde üretilen zeytin irilik dereceleri şu şekildedir: SİYAH ZEYTİN FERMENTE SELE ZEYTİN Salamura 201-230 adet/kg Yağlı Sele 201-230 adet/kg Salamura 231-260 adet/kg Yağlı Sele 231-260 adet/kg Salamura 261-290 adet/kg Yağlı Sele 261-290 adet/kg Yağlı Sele 291-320 adet/kg Yağlı Sele 321-350 adet/kg Yağlı Sele 361-390 adet/kg YEŞİL ZEYTİN (DOMAT) YEŞİL ZEYTİN (DOMAT KIRMA) Kokteyl 101-120 adet/kg Kırma 101-120 adet/kg Kokteyl 151-170 adet/kg Kırma 151-170 adet/kg Kokteyl 181-200 adet/kg Kırma 181-200 adet/kg YEŞİL ZEYTİN (BİBER DOLGULU) YEŞİL ZEYTİN (EDREMİT ÇİZİK) Biberli 171-190 adet/kg Çizik 201-230 adet/kg Biberli 201-230 adet/kg Çizik 231-260 adet/kg Biberli 231-260 adet/kg Çizik 261-290 adet/kg Çizik 291-320 adet/kg

Yağlı sele zeytini ile kuru sele zeytini arasında ne fark vardır?

Yağlı sele zeytin düşük derişimli alkali salamura çözeltisi ile kısa süre işlenmesinden sonra yıkanıp uygun kaplarda içine bitkisel yağ katılarak yapılan zeytinlerdir.- Doğal kuru sele zeytin ise: Siyah olgunluk döneminde hasat edilen ve işleme tekniğine uygun olarak tuz ile kat kat karıştırılarak alkali kullanılmaksızın yenilebilme olgunluğu kazandırılmış ve dış yüzeyi kırışmış zeytinlerdir, bunlarda uygun kaplarda kuru tuzlama yapılarak hazırlanmaktadır.Genellikle zeytin sezonunda yani Kasım Aralık aylarında yapılır fazla uzun ömürlü olmadığı için birkaç ay içerisinde tükenmektedir.

Zeytinin standardı var mı? Bu standartlara uyuyormusunuz?

Evet. Celayir olarak Türk gıda kodeksi sofralık zeytin tebliği ve TSE 774 Sofralık Zeytin Standardına uygun olan ve belgeli ürünlerimiz, aynı zamanda Kalite yönetim sistemi ISO 9001 ve Gıda güvenliği yönetim sistemi ISO 22000(HACCP) standardına uygunluğu belgelendirilmiş tesislerimizde üretilmektedir.

Neden bazı ürünleri bazı dönem var, bazı dönem yok satıyorsunuz ve neden zeytinler bazen kıvırcık bazen parlak oluyor?

Zeytin yetiştirilmesinde de var yılı/ yok yılı vardır. Toplanan zeytin miktarına göre üretim miktarında da dalgalanmalar olmaktadır, bu durumda her yıl zeytinde değişiklik olabilmekte, bazı yıllarda iri taneli zeytin bol, bazı yıllarda ise ufak taneli zeytin bol olabilmekte, bunun yanı sıra zeytin toplama mevsimi Kasım-Aralık aylarında olduğundan kış mevsimi ürünüdür. Hava şartlarından kaynaklanan hasat döneminde havalar soğuk olupta zeytinler kıvırcıklaşırsa o yıl kıvırcık dediğimiz ürün bol olur, tam tersi olursa zeytin ağaçında buruşuk olmaz ve düz taneli olabilir bu tamamen tarımsal üretim ve iklim şartlarından kaynaklanmaktadır.

Zeytin teneke kutudan çıkınca kahverengi, sonra neden siyahlaşıyor?

Zeytin teneke kutu içerisinde, salamura içerisindedir. Salamura yapısındaki asit zeytinin renginin bir miktar açılmasına (salamuraya geçerek) sebep olmaktadır. Bu sebeple zeytin hava ile temas edince kararmaktadır.

Zeytininler neden farklı renk tonlarında çıkıyor?

Tüketime sunulan zeytinlerin farklı renklerde olması (örneğin salamura siyah zeytinde rengin, kahverengi, koyu kahverengi, siyah ve siyaha yakın tonları ve çizme zeytinde yeşil, sarı ve pembe renk tonlarının birlikte bulunması) zeytinin kalitesiz olduğunu göstermez. Aksine bu durum, zeytinin doğal olarak yapılmış olduğunun önemli bir işaretidir

Zeytininize boya (Demir antibiyotik) katıyor musunuz?

Hayır. Zeytinlerimizde renk oluşturan boya vb. herhangi bir katkı maddesi kullanılmamaktadır. Zaten Gemlik çeşidi zeytinleri siyah olgunlaşma döneminden sonra, yeşil zeytinleri ise rengi dönmeden almaktayız, bu sebeple boya kullanımına zaten gerek kalmamaktadır.

Zeytininizin ambalaj bilgileri üzerinde laktik asit ve potasyum sorbat yazıyor, bunlan niçin kullanıyorsunuz?

Laktik asit; ortamı asitlendirici etki göstererek, Laktik Asit fermantasyonunun (Zeytin fermentasyonu) gerçekleşmesinde doğal etki gösterir. Potasyum sorbat: Zeytinde gelişmesi muhtemel birtakım mikroorganizmaları (maya-küf) inhibe edici rol oynar.

Laktik asit ve koruyucu madde (Potasyum Sorbat) sağlığa zararlı mı?

Türk Gıda Kodeksinde kullanımına izin verilen katkı maddeleri belirli limitler içerisinde kullanıldığında sağlığa zararlı değildir. Özellikle, potasyum sorbat, bisküviler, çorbalar gibi çok çeşitli hazır gıdalarda da kullanılan bir koruyucu katkı maddesidir. Celayir, katkı maddelerini genellikle kullanmamakla beraber ürüne göre kullanılması gerektiğinde, miktarını sürekli olarak takip etmekte ve kontrol altında tutmaktadır. Dolayısıyla insan sağlığına zararlı olan düzeyin çok çok altında miktarlarla üretim yapılmaktadır.

Vakum ambalajlı zeytinlerin bazıları neden küflenir?

Zeytin aerobik ortamda mikrobiyel gelişme gösterir. Vakum paket esnek yapıda olduğundan sevkiyat, raflara dizme gibi işlemler sırasında çarpma, yere düşme gibi olumsuzluklarla karşılaşırsa zarar görebilmekte ve paket içerisine hava girmektedir. Bu da küf gelişimine yol açmaktadır. Ayrıca uygun olmayan depo sıcaklıkları (25-30ºC) da küflerin gelişmesinde en önemli etkenlerden biridir.

Teneke kutu paket ambalajlı zeytinleriniz arada birde olsa neden bombaj yapar?

Zeytinde fermentasyon sağlayıcı doğal laktik asit bakterileri vardır. Fermentasyon tamamlandığında bu bakterilerde yok olur. Ancak tam olarak fermentasyonunu bitirmemiş zeytinler paketlenirse bunlar paket içerisinde faaliyetine devam eder ve bombaj oluşumu görülür. Bu durum ürünün yanlızca doğal yöntemler ile tatlandırılmasıyla ilgilidir, hiçbir şekilde ürünün bozuk olduğu anlamına gelmemektedir.

Az tuzlu zeytin ile diğer zeytinler arasında tuzu dışında farklılık var mı?

Normal üretim zeytinler, tuz alma işlemine tabi tutularak az tuzlu olarak yapılmaktadır, bu ürünler pastörizasyona tabi tutularak veya tutulmayarak üretilmektedir.

Zeytinin içinde hangi vitaminler vardır?

Zeytinde, C Vitamini (12,9-19,1 mg/100g) , A Vitamini (Karoten :0,15-0,2 mg/100g), B Vitamini (0,51-1,1 µg/100g) ve E Vitamini (3,4 mg/100g) mevcuttur.

Zeytinin içinde hangi mineraller vardır?

Sodyum, Potasyum, Kalsiyum, Magnezyum, Demir, Çinko, Bakır ve Fosfat mevcuttur.

Zeytinin bileşenleri nedir?

Su: % 50-70 Yağ: % 15-30 Protein: %1-2 Lif: %1-3 Kül: %1-5 Şeker: %2-6

Zeytinin beslenmedeki yeri nedir?

Zeytin bileşiminde %25-38 arası yağ mevcuttur. Bu yağ enerji deposu şeklinde değildir. Yapı materyali niteliği taşıyan lipoprotein, fosfolipit ve galaktolipit formundadırlar. İçeriğindeki kaba lif miktarı dengeli olarak bulunduğundan hazım için oldukça önemlidir, kabızlığa iyi gelir. Sofralık zeytinde bulunan antioksidanlar hayat boyu kalp, damar ve kansere karşı koruyucu etki gösterir. İçeriğindeki fenolik bileşikler (renk bileşikleri) ve yağ asitleri kalp hastalıkları, hipertansiyon ve kansere karşı korumaktadır. Gastrid ve ülserlere karşı koruyucu bir rol oynar. İçeriğindeki oleik asit de kalın bağırsak, meme ve cilt kanserinden korur. Cilt için en gerekli olan E vitamini içeriğinden dolayı, dokuların yaşlanmasını önler ve yaşlanmanın beyin fonksiyonları üzerindeki kötü etkilerini azaltır.

Zeytinde kolesterol var mıdır?

YOKTUR.

Zeytin ezmesinin standardı var mı?

Evet. TS 7630 Zeytin Ezmesi Standardı.

Zeytin ezmesini bozuk zeytinden mi yapıyorsunuz?

Hayır. Zeytin Ezmesi, seçme bandında seçilen dokusu yumuşak zeytinler ve elek altı denilen sofralık zeytin olarak kullanılamayacak kadar küçük olan zeytinlerden ( 461-510 adet/kg) üretilmektedir.

Zeytin ezmesi kavanozu üzerinde neden küf ve benzeri madde oluşur?

Pastörizasyon işlemi ile küf gelişimi önlenmektedir. Kavanoz kapağı açıldığı zaman, zeytin ezmesi hava ile temas etmekte ve zeytinde aerobik olarak gelişebilen küfler oluşabilmektedir. Ancak, zeytin ezmesi üzerinde biriken zeytinyağı, buzdolabı vb. soğuk koşullarda bekletildiğinde zeytinyağı donarak küf benzeri gibi gözükmektedir. Bu olayı, küf oluşumundan ayırt etmek gerekir.

Zeytinyağında Naturel sızma, Naturel Birinci ne demek?

Naturel Sızma: Serbest yağ asitliği oleik asit cinsinden her 100g?da 1 g?dan fazla olmayan yağ'dır. Yani asitlik oranı 1 e kadar olan yağlar sızmadır. Naturel Birinci: Serbest yağ asitliği oleik asit cinsinden her 100g?da1 g?dan az 2 g?dan fazla olmayan yağ'dır.

Zeytinyağında kolesterol var mı?

Hayır. Zeytinyağında kolesterol yoktur.

Zeytinyağı neden donuyor? Donmasının kalite ile bir ilgisi var mı?

Her zeytinyağı soğukta donar. Yapıda wax denilen mumsu maddeler vardır. Diğer yağ üretimlerinde ör. Ayçiçek, pamuk, dewaxing işlemi uygulanır. Yüksek sıcaklıklarda mumsu maddelerin alınması işlemidir. Zeytinyağı üretiminde böyle bir işlem yoktur. Bu sebeple soğukla karşılaşınca bu maddeler oluşur. Donması saflığı ile doğru orantılıdır. Yöre ve iklim şartlarına göre donma sıcaklığı değişkenlik gösterebilir. Tekrar oda sıcaklığına getirildiğinde normal haline gelir. Bu olayın kalite ile bir ilgisi yoktur.

Zeytinyağının bileşenleri nedir?

Protein (g/100g): 0.16 Doymuş yağ asidi: %16, Doymamış yağ asidi: %84 E vitamini (mg/100g): 12 Karoten (mg/100g) : 0.039 Karbonhidrat: 0 Kolesterol: 0

Zeytinyağının faydaları nelerdir?

Zeytinyağı günümüzün en yaygın hastalıklarından olan damar sertliğini önleyen, kolesterolü düşürücü bir etkiye sahiptir. Kötü kolesterolü düşürüp iyi kolesterolü yükseltmektedir. Bu da kalp zayıflamasını engeller, felç riskini azaltır, damarları açar, kötü kolesterolün damarlara yapışmasını önler.İtalya'nın güneyinde 6 bin kişi de yapılan araştırmada bol zeytinyağı tüketenlerin tansiyonlarının düşük olduğu bulunmuştur. E Vitamini deposu olduğundan hücrelerin ölmesini geciktirdiği gibi hücre yenilenmesine de katkı sağlar. Cilt ve saçla ilgili problemleri önler. Sindirim sistemine yardımcı bir üründür. Bebek ve çocuk gelişiminde en az süt kadar aydalıdır. Tarihte temel gıda maddesi kabul edilmiştir. Bilim dünyası Akdeniz diyetinin baştacı olan zeytinyağının her geçen gün yeni bir faydasını açıklıyor. En son, 60 bin bayan denek üzerinde yeni bir araştırma yapan bilim adamları zeytinyağının meme kanserine yakalanma riskini % 45 azalttığını ortaya koymuştur.
Tüm Hakkı Saklıdır © 2017 - Celayir Zeytin